TR - EN - BG
 • İĞNEADA
  İĞNEADA

  İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul'a 250 km, Kırklareli'ne 97 km ve Edirne'ye 165 km uzaklıkta olan İğneada'nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215' dir.

 • LONGOZ
  LONGOZ

  Longoz

 • BİYOSFER PROJESİ
  BİYOSFER PROJESİ

  Yıldız Dağları’nda doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 • TERMİK SANTRAL
  TERMİK SANTRAL

  Termik Santral

 • MEDYA ODASI
  MEDYA ODASI

  Longozu Koru hakkında medyada, basında çıkan tüm materyalleri bulabilirsiniz

 • DESTEKLERİNİZ
  DESTEKLERİNİZ

  Longozu Koru projesi için desteklerinizi bekliyoruz...

-
-
-
Longoz Hala Tehlikede Mi?

Kırklareli Demirköy İlçesi Beğendik Köyü’nde yapılması planan termik santral başvurusunun reddedilmesinden sonraki gelişmeler doğrultusunda CHP Kırklareli Milletvekili Avukat Turgut Dibek, TBMM’ye Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin cevaplandırmasını talep eden 7 Nisan 2014 tarihli bir soru önergesi verdi. Longozun geleceği için çevresel etki değerlendirmesi raporu ve termik santralin ne olacağı konusunda gelişmeleri takip eden soru önergisinde termik santral yapılanmasının akıbeti ile ilgili önemli sorulara yer verildi.

Kırklareli Demirköy İlçesi Beğendik Köyü’nde kurulmak istenen termik santral ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci 1/100.000 VE 1/25.000’lik planlarda alanda santral kurulması uygun olmadığı gerekçesiyle olumsuz sonuçlanmıştı. 7 Nisan’da verilen önergedeki notlara göre 21 Kasım 2012’de TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  bütçesi sırasında Kırklareli  Milletvekili Turgut Dibek’e o dönemki Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Beğendik’e yapılmak istenen termik santral başvurusu Bakanlığımızca reddedilmiştir”  şeklinde açıklamada bulunduğu ifade ediliyor.  Bakanın 10 Aralık 2012 tarihinde “Bahse konu faaliyetin Ergene Havzası 1/100.000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planına aykırı olduğu bildirildiğinden, ÇED Raporu Özel Formatı verilememiştir” denildiği ifade edilmektedir. Emba Elektrik Üretim A.Ş’nin olumsuz ÇED raporu almasına rağmen, bu kararın halen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) ulaşmadığını vurgulayan önergede Bakan İdris Güllüce tarafından cevaplanması istenen sorulara yer verilmiştir. Önergede yer alan sorular şöyle:

· Beğendik’te yapılmak istenen termik santral ile ilgili ÇED Raporu tamamlanmış mıdır?

· Tamamlandıysa raporda santralin kurulması ile ilgili ne karar verilmiştir?

· Dönemin Bakanının yapmış olduğu açıklamalara ve konu üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen, neden ÇED Raporu halen EPDK’ya ulaşmamıştır?

· Emba Elektrik Üretim A.Ş’nin 1/100.000 ve 1/25.000 ölçekli planlar ile ilgili yargıya başvurduğu haberleri vardır. Tarafınızdan mahkemelerce planlar ile ilgili bilgi istenmiş midir?

· Bakanlığınız planların iptali veya planlarda değişiklik talepleri ile ilgili nasıl bir yol izlemeyi düşünmektedir?

Milletvekili Turgut Dibek tarafından verilen soru önergesiyle birlikte termik santral ile ilgili gelişmelerin ve ilgili soruların cevaplarının Longoz'un korunması ve çevre hassasiyeti bakımından ne olacağı kamuoyu tarafından da merakla bekleniyor.

Paylaş
SESSİZ KALMA!
DESTEK VER!
veya
 
 
   
 
DESTEKLEYENLER
3573
 
 • Damla Avcı
  73 gün
 • Murat Güler
  118 gün
 • Songul Güngör Dilan
  154 gün
 • deniz koloğlu
  159 gün
 • Zurab Jumakulyyev
  165 gün
@LongozuKoru