TR - EN - BG
 • İĞNEADA
  İĞNEADA

  İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul'a 250 km, Kırklareli'ne 97 km ve Edirne'ye 165 km uzaklıkta olan İğneada'nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215' dir.

 • LONGOZ
  LONGOZ

  Longoz

 • BİYOSFER PROJESİ
  BİYOSFER PROJESİ

  Yıldız Dağları’nda doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 • TERMİK SANTRAL
  TERMİK SANTRAL

  Termik Santral

 • MEDYA ODASI
  MEDYA ODASI

  Longozu Koru hakkında medyada, basında çıkan tüm materyalleri bulabilirsiniz

 • DESTEKLERİNİZ
  DESTEKLERİNİZ

  Longozu Koru projesi için desteklerinizi bekliyoruz...

-
-
-
İğneada Turizm Sektörü Tehlikede Traçim Çimento Limanı Yine Gündemde!

İğneada Traçim Çimento Liman’ına İğneada Belediye’si olumlu görüş bildirirken İğneada turizmine darbe vurması söz konusu! Thrakis’in İğneada Ekoloji Kollektifi kaynaklı özel haberine göre İğneada Liman’ı kuru yük limanına çevirme (revize etme) projesi yeniden gündemde. Edirne İdare Mahkemesi, Limanköy Balıkçılık Kooperatifi’nin liman projesine karşı 2009 yılında açtığı davada ÇED raporunu ‘olumsuz’ bularak reddettiği davayı kooperatif kazandı.

Habere göre çimento kooperatifi, yeniden ÇED raporu hazırlatıp bu raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. TRAÇİM Çimento Sanayi ve TİCARET A.Ş’nin ürettiği klinkerin (yılda 500 ton) nakliyesinde kullanılacak limanın restorasyon projesinin sahibi ADA Liman İşletmesi ve Yatırım A.Ş’gözüküyor. ADA şirketi ÇED raporunu, PRD(Çevre Yatırımları Planlama İnşaat Ltd)’ye hazırlattı.

Projeye göre Vize(Traçim)-Demirköy- İğneada (67km) güzergahını kullanacak ağır yük kamyonları (herbiri 23 ton) günde 50-150 arası sefer yaparak TRAÇİM’den İğneada Liman’ına klinker taşıyacak. ÇED Toplantısı 17 Mart 2015’te İğneada’da yapılacak.

İğneada Ekoloji Kollektifi’nden Açıklama
Konuyla ilgili açıklama yapan İğneada Ekoloji Kollektifi, “Düşünebiliyor musunuz bilmem ama İğneada gibi doğal bir mekan ve sayfiye yerinin ortasından günde 150 tane ağır yük kamyonu geçiyor. Bu kamyonlar TRAÇİM Çimento’dan yükledikleri klinkeri 30 metre genişliğinde 700 metre uzunluğunda yeniden inşa edilen limana dökecek. Bu limana yılda 150 adet 3bin- 40 bin DWT değişen ağırlıkta nakliye gemisi yanaşacak. Gemi trafiği bir yana ancak İğneada için en büyük tehdit bu gemilere yük taşıyacak ağır yük kamyonlarının yaratacağı trafik terörü! Yaz kış durmadan günde 24 saat 50-150 ağır taşıt Traçim (Vize) den, Demirköy ve İğneada arasında mekik dokuyacak. Bu taşıt trafiği en büyük gelir kaynağı yaz turizmi olan İğneada’nın turizm potansiyeline büyük bir darbe vuracak.” diye vurguladı.

İğneada Yaz Turizmi Olumsuz Etkilenecek

Hebere göre Vize halkı Traçim’den çimento taşıyan kamyonlardan ‘illallah’ etmiş durumda. Dev gibi kamyonlar Vize yollarında egsoz kirliliği, trafiğin yavaş seyri, okul yakınlarında yarattıkları tehlike yanında sık sık kazalara neden oluyor. Aynı tehdit şimdi İğneada ve Demirköy halkının başına ‘musallat’ edilecek görünüyor. Yaz mevsimi 40 bin kişinin gelip gittiği güzergah dev kamyonların istilasına uğrayacak. Özellikle Poyralı’dan sonra Demirköy İğneada arası inişli çıkışlı virajlı bir yol. Bu yol üzerinde seyreden ağır yük kamyonları İğneada’ya varmak isteyen turistlerin kabusu olacak. Kamyonların turistik kasaba ortasından geçerken yaratacakları sefil görüntüler apayrı sefil bir durum. İğneada ve Demirköy halkı bu projeyi istemiyor. Bölgeye yatırım yapılacaksa bu yatırım doğa turizmine destek verecek yatırımlar olmalı çimento limanı değil.

 ÇED Raporu

İlan Linki: http://www.csb.gov.tr/iller/kirklareli/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=32987

Rapor Gerekçesi

TRAÇİM Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kırklareli İli, Demirköy İlçesi,İğneada Beldesinde yapılması planlanan “Dolgu Alanı ve İskele Projesi” için Bakanlığabaşvuru yapılarak 12.03.2007 tarihinde, 1224 nolu “Çevresel Etki Değerlendirilmesi Olumlu Kararı” alınmıştır.

Kaynak: Thrakis.Org 

Paylaş
SESSİZ KALMA!
DESTEK VER!
veya
 
 
   
 
DESTEKLEYENLER
3573
 
 • Damla Avcı
  73 gün
 • Murat Güler
  118 gün
 • Songul Güngör Dilan
  154 gün
 • deniz koloğlu
  159 gün
 • Zurab Jumakulyyev
  165 gün
@LongozuKoru